Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2019/2020

Publikacje

Spotkanie z policjantem
Dnia 8 października  do przedszkola po raz kolejny przybyli  funkcjonariusze z Komisariatu Policji  w Czarnej Białostockiej-  pani Policjantka i pan Policjant. Jednak dla wielu przedszkolaków z grupy ,,Żaczki”, ,,Wiewiórki” oraz ,,Zajączki”  było to pierwsze spotkanie z policjantem.  Głównym tematem spotkania było  zapoznanie  dzieci   z zasadami ruchu drogowego. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.  Podczas spotkania  policjanci  zwracali uwagę dzieci na różnego rodzaju zagrożenia  podając sposoby ich unikania: w domu, na podwórku, w drodze do i z przedszkola, na wycieczce, w kontakcie z ,,osobą obcą” oraz  z psem .Pani policjantka w sposób praktyczny nauczyła dzieci jak zapamiętać najważniejszy   numer alarmowy 112 . Policjanci przedstawili dzieciom  również  swoją pracę. Opowiadali maluchom czym zajmują się na co dzień. Pokazywali  swoje wyposażenie - kajdanki, lizak, odznakę. Po spotkaniu z policjantami w przedszkolu, wszystkie dzieci zostały zaproszone na komisariat- miejsce pracy policjantów. Z zaciekawieniem oglądały dyżurkę i pokój przesłuchań oraz wysłuchały  pouczających opowieści o niewłaściwym postępowaniu niektórych ludzi i o konsekwencjach jakie ich czekają. Dzieci miały możliwość posłuchać zaszyfrowanych komunikatów, które przekazywali sobie policjanci z różnych miejsc  przez radiostację. To była pierwsza „sąsiedzka”  wizyta dzieci w komisariacie policji. Następnie  dzieci wyszły na plac przedszkolny, gdzie   czekał   policyjny radiowóz z migającymi światłami, a otwarte drzwi były znakiem, że dzieci mogą tam wejść. Najpierw jednak policjant pokazał dzieciom przedmioty z bagażnika służące do ratowania ludzi na drodze i w wodzie. Później dzieci z ogromną ciekawością wsiadały do samochodu, by zobaczyć jego wyposażenie i pokręcić kierownicą. Pani posterunkowa Bogusia zaprosiła też dzieci na krótki spacer, by przypomnieć podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię. Na przejściu dla pieszych zatrzymywała samochody, by przedszkolaki mogły bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Serdecznie dziękujemy pracownikom posterunku w naszym mieście za przekazane dzieciom informacje i udostępnienie  miejsca swojej pracy. Myślę, że po takim spotkaniu policjant stanie się osobą bardziej bliską dzieciom i godną zaufania w trudnych sytuacjach.
B. Szumowska, R. Woroniecka, L. Wójcik.

WIZYTA ,,KRASNALI” I ,,SŁONECZEK” W SCHRONISKU ,,AS” DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.
        4 października obchodziliśmy ,,Dzień dobroci dla zwierząt” z tej okazji nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do miejscowego schroniska w celu dostarczenia zebranych smakołyków i niespodzianek dla czworonogów. Pracownicy bardzo ciepło powitali nas, dziękując  za zebrane przysmaki dla ich podopiecznych.  Pani Barbara , która jest Prezesem  Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt ,,AS”,  opowiedziała dzieciom, jak wygląda tutaj życie zwierząt, jak nimi się opiekują , a także uświadomiła, jak w inny sposób pomagać zwierzętom, np. przychodzić z rodzicami i wyprowadzać pieska na spacer.
    Dla większości dzieci wizyta w schronisku jest ogromnym przeżyciem i wywołuje wiele pozytywnych emocji , uczy wrażliwości na krzywdę innych i empatii.
 Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom w zbiórce pokarmu dla zwierząt.
 M.Rutkowska, R.Garbaczewska, E.Toczydłowska

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
    Hymn przedszkolaka
Wszyscy swoje święto mają, święto mają
Tańczą skaczą i śpiewają, i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj
To święto Ani, Basi i Krzysia
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami kto tylko chce

         20 września to ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 września 2013 roku, aby podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej.                                                                                                                                     
Tak jak w całej Polsce  do wspólnej zabawy włączyły się  grupy mieszczące się w SP nr2: Krasnale i Słoneczka. Już  od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Wczesnym popołudniem wszystkie przedszkolaki  spotkały się na wspólnej imprezie. Aby podkreślić przynależność do grup, dzieci ubrały się w  kolorach nawiązujących  do nazwy grupy: żółtym i czerwonym.  Cała społeczność prezentowała się  barwnie, a to za sprawą kolorowych opasek i wstążek , które w tańcach wirowały nad głowami dzieci. Panie nauczycielki  w humorystyczny sposób przywitały dzieci i wyjaśniły cel spotkania. Dzieci nie szczędziły głosu , aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały".  Równie żywiołowo wykonały ,,Hymn przedszkolaka", który był obowiązkowym punktem świętowania. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie wszystkich: małych i dorosłych. Na zakończenie imprezy przedszkolaki otrzymały nowe zabawki do zabawy w sali, a na  pamiątkę  dyplomy i drobne niespodzianki.
R.Garbaczewska, M.Rutkowska

Również dzieci z oddziałów „Skrzaty”, „Misie” i „Poziomki” obchodziły  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane „na wesoło” wg pomysłu ich rodziców. Patrząc na ich kreacje,  od razu widać było, że to wielkie święto. Po śniadaniu odbył się bal przedszkolaków połączony z zawodami sportowymi, w trakcie których dzieci pokazywały , że są super przedszkolakami. Tańce przeplatały konkurencje sportowe tj.  : skoki przez krążki, zawody z hulahop, noszenie jaka na łyżce. Po tak hucznej imprezie przedszkolaki otrzymały cukierki i dyplomy z okazji ich święta do pokolorowania.
K.Pezowicz, M.Wójcik, B. Jopich

„Święto Przedszkolaka” w najmłodszych grupach: „Żaczki” i „Wiewiórki”   było dniem pełnym niespodzianek!
Maluchy samodzielnie i kreatywnie opracowały i wykonały Medale Dzielnego  Przedszkolaka, za to wspólnie, na jednej duuu…żej kartce rysowały przedszkole i to jak lubią  w nim spędzać czas
czyli zabawy z dziećmi i z panią. Był oczywiście bal- tańce, muzyka i bańki mydlane! Dziewczynki zamawiały kolorowe tatuaże kwiatki i serduszka na twarzy, dłoniach, łokciach… chłopcy raczej pająki i tygrysy!  Na zakończenie koniecznie- słodki poczęstunek cukierki i balony!  To był  bardzo wesoły dzień - Święto Przedszkolnej Braci!
Również Zajączki aktywnie i wesoło spędziły swoje święto:
malowanie na twarzy indywidualnych znaczków przydzielonych dzieciom, zabawa konstrukcyjna: budowanie mega domu dla przedszkolaków- praca zespołowa, "Marzenia przedszkolaków"- malowanie farbami plakatowymi,  tworzenie postaci przedszkolaka zgodnie z własnym wyglądem ,to tylko część z zabaw. Świętowanie zakończyło się rozdaniem dyplomów upamiętniających Dzień Przedszkolaka oraz słodki poczęstunek

R. Woroniecka, L. Wójcik.  B. Szumowska

Spotkanie przedszkolaków z historią
           Historia opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości. Historia Polski wyjaśnia, jak powstało nasze państwo, jak się rozwijało, czym się zajmowali jego mieszkańcy, w co wierzyli oraz z kim i dlaczego walczyli. Dla dzieci w wieku przedszkolnym takie informacje są jeszcze trudne do zrozumienia, dlatego zapoznajemy je z tym, co dla nich bliskie, a więc wydarzeniami, które miały miejsce w  naszym mieście. Najwięcej wie  o tym nasz 87-letni mieszkaniec- pan Ryszard Wołkaniec, którego gościliśmy w starszych grupach : „Zajączków”, „Krasnali”, „Słoneczek”    i „Skrzatów” pod koniec września.
          Nasz gość opowiedział dzieciom o czasach swojego dzieciństwa      i młodości, które spędził na ulicy Marszałkowskiej. Dowiedzieliśmy się    o wrogich poczynaniach Niemców i Rosjan wobec mieszkańców naszego miasta, w tym Żydów. Nie oszczędzali też naszych lasów wywożąc drewno z Puszczy Knyszyńskiej. Niszczyli domy, wyposażenie drewnianej szkoły oraz zakłady, które w tym czasie powstały. Pan Ryszard jako mały chłopak to wszystko widział i zachował wiele pamiątek, które zgromadził w swoim małym muzeum w dzielnicy Pierekały.  Dla dzieci przyniósł naboje pochodzące z czasów II wojny światowej oraz hełmy- dziurawy niemiecki i angielski,  który nosił jego tato- żołnierz walczący pod dowództwem Gen. Andersa pod Monte Casino we Włoszech. Wszystkie dzieci chciały oczywiście dotknąć i przymierzyć te eksponaty.
         Nasze pokolenie nie doświadczyło okrucieństw wojny, ale dzięki jeszcze żyjącym świadkom tego wydarzenia  może my o nich posłuchać, i co ważne pamiętać.
         Na ręce pana Ryszarda składamy  serdeczne podziękowania od  dzieci i pracowników Przedszkola  „Kraina Marzeń”  i życzymy jeszcze długich lat życia , by mógł dzielić się wspomnieniami z kolejnym  pokoleniem naszego miasta.
Bożena Szumowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego